Kulak Üstü - 5 - Bir Ses Yap
801
post-template-default,single,single-post,postid-801,single-format-standard,bridge-core-2.2.1,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-20.8,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive,elementor-default
kulak üstü 5

Kulak Üstü – 5

Sizden çok uzak kalamadım ve yeni bir liste ile buradayım. Tüm dünya kapılarını kapatmışken, ben de evde geçirdiğim vakitleri yeni şarkılar, yeni isimler ile doldurmaya çalışıyorum. Ne yalan söyleyeyim, ben evde kalmaktan çok büyük bir memnuniyet duyuyorum. Hele bir de tüm gün müzik dinleyerek yatabiliyorsam. Bunu uzunca bir süre daha yapabilirim hatta.

Beşincisini düzenlediğim bu listemde hem eski sevdiğim isimlerin yeni şarkıları var, hem de ilk defa dinleyip vurulduğum şarkılar. Gelin bir kaçını detaylıca anlatayım. Kalanları da dinleyelim sonra.

Mesela 2013 ‘ten beri etkileyici bir hızla yükselen üç kız kardeşten oluşan müthiş indie-rock/pop grubu HAIM , bu yıl çıkardıkları Women in Music , Part III ile isminden her yerde söz ettiriyor. Bazı isimlerin çok popülerleşmesi bir 5-6 yılı alıyor ya HAIM de öyle bir grup. Indie aleminde bilinmesine rağmen, popüler müzik dünyasında patlaması bu albüm ile oldu denebilir. Taylor Swift gibi aşırı popi isimlerle kenkslik kurmalarının da bunda etkisi olabilir mi? Olabilir. Bu albümden önce çıkardıkları EP ‘lerinde de dinleyip sevdiğim şarkıları Now I’m in It listeme girmeye hak kazandı.

BBC Sound Of oluşumunu bilmeyen varsa büyük şey kaybediyor. Her yıl , o yıl seçtikleri ve büyük patlama yapacaklarına inandıkları 10-15 ismi yayınlayıp , sonrasında bunları bir sıralama koydukları bir “contest” diyebiliriz BBC Sound Of için. Ve “Buna dikkat edin!” dediği tüm isimler iki üç yıl içerisinde çılgın bir başarı yakalıyor. İnanmayanlar için sizi BBC Sound Of’un Wiki sayfasına yönlendiriyorum. Listelerinde yok yok. Bu listeler serisinin 2016 kazananı Jack Garratt benim o dönemden beri sinsice takip ettiğim bir isim. o yıl beraber yayınladığı bazı isimler kadar çabuk bir patlama yapmamış biri isim ama ben her an ortalığı birbirine katacağına inanıyorum. Haziran 2020 ‘de yayınlayacağı ikinci stüdyo albümü Love,Death & Dancing ‘den önce yayınladığı EP’sinde dinlediğim Better muazzam bir introya sahip. Şarkılarında duyduğumuz çoğu enstrümanı ( synthler de dahil) kendisi çalan Jack Garratt ‘in her notasından yetenek akıyor. İlk albümü Phase ‘e de göz atın derim. Hazirandan sonra da yeni albümüne tabi ki !

Daha önceki Kulak Üstü’lerimden birine Comfort Crowd’unu koymuştum Conan Gray ‘in , bu sefer de müthiş balladı The Cut That Always Bleeds ‘i koyuyorum, Tize çıktığı yerin hastasıyım, yalan yok. Sanırım yakın zamanda da bir Conan Gray inceleme yazısı yazmalıyım. Bu çocuğu çok beğeniyorum.

Listenin favorisi:

Evde kaldığımız dönemlerde hep sakinliğimizi ve akıl sağlığımızı koruduğumuz sayılmasın. Ben ne zaman çıldıracak olsam iki yol çıkıyor önüme. Ya babalar gibi depresyona bağlanıyorum ya da bir up-beat şarkı bulup evde dans ediyorum. ( EVET ARASI YOK!!) Bu şarkıyı duyduğumda da çıldırma eşiğindeydim ve ilaç gibi geldi. Taktım hemen kulaklığı ve dans etmeye başladım. Kendime bir video klip çekmiş bile olabilirim kafamda bir yerlerde. Mart ayında yayınladığı ilk stüdyo albümü Nicotine ile güzel pop müzik yapan gencolar kervanına katılan Trevor Daniel ve aşırı up-beat şarkısı OMG ‘den bahsediyorum. Albüm genel olarak fena değil ama özellikle bu şarkı bu dönemde bana çeşitli grinding dance move’larımı konuşturma şansı verdi mutluyum gururluyum.

Bir sonraki listede görüşmek üzere.

Müzikle kalın.

xx

Yorum Yok

Yorum Yap