Dinlesen Seversin - 1 - Bir Ses Yap
457
post-template-default,single,single-post,postid-457,single-format-standard,bridge-core-2.2.1,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,hide_top_bar_on_mobile_header,qode-content-sidebar-responsive,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-20.8,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive,elementor-default

Dinlesen Seversin – 1

Yepyeni bir liste serisi ile sahalara geri döndüm! İlk listemin üzerinden biraz zaman geçse de bu kısacık araya değen bir geri dönüş olacağına inanıyorum (henüz ilk listeme göz atmadıysanız tıklayınız). Bu serinin en önemli özelliği bugüne dek beni ilk dinleyişimde yakalayan, tekrara gerek kalmadan tek seferde sevgimi kazanan şarkılardan oluşacak olması. Hem geçmişten hem de günümüzden birçok şarkıya vereceğim bu listede, umuyorum ki sizler de aynı hissiyata kapılacağınız parçalarla buluşursunuz.

Kısa süre önce tanıdığım ve ilk albümlerini bu yıl içerisinde yayınlamış olan Flawes grubunun Blank Dice adlı şarkısı listemde ilk sırada yer alıyor. Şarkı aslında 2017 çıkışlı bir single fakat ben bu yıla dek maalesef dinleme şansı bulamamışım. Dinlediğim an itibariyle de oldukça beğendiğim bu parça, geç keşfimin bir özrü olarak birinciliği kapıyor.

One Direction’ın dağılmasının bence en güzel kazanımlarından olan Harry Styles, 2019’un sonunda ikinci stüdyo albümü Fine Line’ı yayınlamıştı. Albümde en sevdiğim ve ilk dinlediğimden beri etkisi altında kaldığım şarkı ise Watermelon Sugar. Styles’ın genel olarak naif bir ses tonu ile söylediği ve bazı yerlerde tatlı tatlı yükseldiği bu şarkıya hayran kalmamak cidden elde değil. Ayrıca albümün diğer şarkılarının da beğeni radarınıza takılabileceğini söylemeden geçmeyeyim.

Listemin 3. sırasında ise 2019 çıkışlı bir iş birliği olan Bruised Not Broken yer alıyor. Bu parçayı da yine bu yılın başında dinleyip ritmine kendimi ilk dakikasında kaptırmıştım. Şarkıda yer alan MNEK, tarzını zaten bildiğim ve sevdiğim isimlerdendi. Bu şarkıyı sevmemi ona borçlu olduğum da söylenebilir.

Dizi soundtrackleri listemizde de yer alan (listeye buradan ulaşabilirsiniz) ve benim de çok sevdiğim parçalardan biri olan Teardrop, birkaç haftadır sıklıkla dinlediğimden bu listede yerini alıyor. Massive Attack’in Mezzanine albümünde bulunan bu şarkıyı, uzun uzun anlatmaya gerek yok, sadece dinleyin derim.

Genç yeteneklerden Troye Sivan’ın nisan ayının başında bizlerle buluşturduğu Take Yourself Home adlı parçası gerçekten sizi avucunun içine alabilecek güzellikte. Henüz 24 yaşında olup yaptığı her işte başarı göstermesi de hem takdir edilesi hem kıskanılası! Kendisiyle henüz tanışmamış olanlar için bu parça güzel bir fırsat diyebilirim.

Önceki listelerimizde de yer alan, şahsına özel yazı bile yayımladığımız müzik dehası Finneas bu listede de yerini alıyor, üstelik 2 şarkıyla birden! I Lost a Friend bana kalırsa gidenin arkasından söylenebilecek/dinlenebilecek şarkılardan biri. Şarkıyı kime ya da neye ithaf ederseniz edin, öyle bir hissiyatı var ki göğüs kafesiniz sıkışabilir… Finneas’a ait listedeki diğer parça Die Alone ise beni özellikle nakaratındaki vokaliyle etkilemeyi başaran bir şarkı. Sadece nakaratı için bile dinlenebilecek olan bu parçayı dinlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.  

Mart 2020’de Kid Krow adlı albümünü yayınlayan Conan Gray de genç yaşına rağmen çok başarılı olan isimlerden. Albümün üçüncü parçası Maniac ise albümden dinlediğim ilk şarkıydı ve dinler dinlemez bu sese kulak vermemin ne kadar doğru olduğunu kanıtlar nitelikteydi. Hem albümü hem de şarkıyı bence dinleseniz seversiniz.

Gözde’nin tavsiyesiyle dinlediğim ve hiç de pişman olmadığım isim Mac Miller’ın Weekend adlı şarkısı gerçekten herkesin beğenisini kazanabilecek bir parça. Genç yaşta kaybettiğimiz isimlerden olan Miller, bu kısacık ömründe bizlere güzel şarkılar bıraktığı için minnettarız.

Geldik listemizin son parçası olan me & ur ghost’a. İlk olarak “do re mi” şarkısıyla tanıdığım ve biraz geç keşfettiğim blackbear’in bu parçası beni, “do re mi”den daha çabuk etkisi altına aldı. Şarkı için söylenebilecek tek söz; muazzam!

Keyifle dinlemeler!

Yorum Yok

Yorum Yap